Duygusal Yoksunluk

Duygusal yalnızlık, başka insanlarla yeterince duygusal yakınlık kuramamak demektir. Sebebi duygusal yakınlıktan yoksun olarak büyümektir. Maalesef duygusal olarak olgunlaşmamış anne babalar, çocuklarına duygusal olarak nasıl yardım edeceklerini bilemedikleri için çocuklarının bu durumuna üzülmek yerine sinirlenirler. ‘’Her şeyi var hala mutsuz’’ cümlesi aslında çaresizliğin, ne yapacağını bilememenin dışavurumudur. Bu dışavurum da maalesef ki çocuğun kendini suçlamasına, değersiz görmesine, anlaşılmadığını hissetmesine neden olmaktadır. Depresif bulguları olan ve ailesiyle sorun yaşayan pek çok gençte terapi sırasında sebep olarak işte bu duygusal yoksunluğu görmekteyiz.

Peki duygusal olarak olgun olan anne babalar nasıl olur?

Onlar gerçekçi ve güvenilirdir. Çocuklarıyla iyi ilişkiler kurmanın yollarını ararlar. Mükemmeliyetçi değildirler. Hem kendilerinin hem de çocuklarının hata yapabileceğini bilirler. Çocuklarının davranışlarını kişisel algılamazlar, kendilerine yapılmış bir hareket olarak görmezler.

Çocuklarının sınırlarına saygı duyarlar, duygusal olarak çocuklarının sıkıntılarına karşılık verirler, öfkelenmezler, esnektirler, dürüsttürler, özür diler ve telafi ederler. Hatasız değildirler, telafi etmenin yollarını ararlar. Tüm bunlar iyi huylu insan olmanın gereklilikleridir. Unutmayın siz iyi olursanız çocuklarınız da psikolojik açıdan sağlıklı bireyler olurlar.